Saba
Administrator

Dołączył: 17 Lip 2010
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
Płeć:
|
Wysłany: Sob 17:48, 27 Lis 2010 Temat postu: Dysplazja stawów biodrowych |
|
|
Dysplazja stawów biodrowych.
Dysplazja stawów biodrowych u psów jest schorzeniem , które dotyczy sporej części psów, nawet tych najlepszych. Dysplazja to nienormalny rozwój stawów biodrowych (zwykle obu). Polega na niedorozwoju panewki miednicy, jej więzadła i głowy kości udowej, co daje obraz nadwichnięcia. Najczęściej schorzenie to występuje u psów ras pracujących, osiągających sporą masę i wzrost w stosunkowo krótkim czasie. Im szybsze i większe przyrosty dzienne, tym szybciej postępuje schorzenie. Dysplazję można rozpoznać już w 8 tygodniu życia szczenięcia wykonując zdjęcie RTG. Jednak jeżeli objawy są słabo widoczne, bez dodatkowych badań może zostać nie rozpoznana do końca życia. Początkowe objawy dysplazji to zaburzenia ruchu - krótki kołyszący chód, a w galopie i kłusie skakanie jak królik. Częściej jednak pies oprócz nieznacznej kulawizny (którą się często lekceważy) nie wykazuje żadnych objawów i dopiero zdjęcie RTG ukazuje smutną prawdę.
Są trzy sposoby oznaczania dysplazji biodrowej- literowy, cyfrowy, plusem i minusem.
· wolny od dysplazji (normal) 0 , A lub -,
· podejrzany ale jeszcze w normie (near normal) 1 , B lub -/+,
· lekka dysplazja (light) 2 , C lub + ,
· ¶rednia (moderate) 3, D lub ++ ,
· ciężka (severe) 4, E lub +++,
W przypadku oznaczenia cyfrowego lub literowego dochodzi jeszcze stopniowanie w skali 1-3 ( dla A tylko 1-2).
· A1 - całkowicie wolny od dysplazji,
· A2 - wolny, ale jedna ze stron nie jest czysta w 100%,
· B1 - nie ma jeszcze dysplazji, ale nie wszystko jest w normie,
· B2 - może być np. jedna strona A, druga C,
· C1 - np. obie strony są dysplastyczne lekko,
· C2 - jedna strona lekko, druga ciężej.
Dysplazja jest wadą dziedziczną i dlatego też z hodowli należy eliminować psy obarczone tym schorzeniem. Jeżeli kupujesz szczeniaka to zawsze warto zapytać o wyniki prześwietlenia na dysplazję obojga rodziców, a jeśli jest taka możliwość to najlepiej poprosić o pokazanie wpisu do rodowodu( wynik tego badania zawsze musi być wpisany przez specjalistę w rodowodzie razem z pieczątką, datą i nr badania) . Jeżeli takiego nie posiadają, lub jest dodatnie to musisz się poważnie zastanowić nad tym czy chcesz mieć psa, który po jakimś czasie może być upośledzony ruchowo i nie będzie spełniał twoich oczekiwań. Jedyną skuteczną metodą walki z tą chorobą jest przeprowadzenie operacji stawu biodrowego lub wykonanie po jednym zastrzyku z odpowiednim lekarstwem w każdy staw biodrowy ( koszt jednego zastrzyku wynosi około 400 zł). Wszystkim psom z dysplazją zaleca się minimalną ilość ruchu (bez skakania) - wyobraźcie sobie teraz jak musi się czuć husky z dyspazją , kiedy jego życie to bieganie. Niestety Siberian Husky nie są objęte w Polsce obowązkiem prześwietlenia na dysplazję, a warto byłoby dołączyć tę rasę do pozostałych u których jest to wymagane.
Nie wierzcie hodowcom, którzy zapewniają Wam że 7 tyg. szczenię jest, np zbadane w kierunku dysplazji - bo to nie będzie na pewno prawda. Zazwyczaj badaniu poddawane są psy dorosłe w wieku 1,5 roku dlatego tak ważne jest by to rodzice szczeniąt byli przebadani.
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|