Forum I Love Husky!  Strona Główna I Love Husky!
Forum dla miłośników oraz właścicieli i hodowców Husky
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kilka uwag o wystawianiu...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum I Love Husky! Strona Główna -> Wystawy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Saba
Administrator
Administrator



Dołączył: 17 Lip 2010
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 17:38, 27 Lis 2010    Temat postu: Kilka uwag o wystawianiu...

Klika uwag na temat wystawiania przygotowanych na podstawie wiadomości zawartych na stronie hodowli Kivalina.



W zależności od rasy jest wiele sposobów prezentacji psów na ringu. Podstawy wystawiania są dla wszystkich ras takie same, jednakże, w niektórych można zauważyć pewne różnice. Wszystko uzależnione jest od różnic jakie występują w rasach, a także od różnic występujących u poszczególnych osobników w jednej rasie. Głównym cele wystawiania jest pokazanie psa w profesjonalny sposób, tak by uwidocznić jego zalety i zmniejszyć błędy występujące, np. w budowie.

Ważnym punktem jest by uświadomić sobie , że to sędzia będzie oglądał i oceniał psa. Pierwszym krokiem w nauce prezentacji psa jest poznanie jego standardu rasy i anatomii.




1. stop
2.szyja
3.linia grzbietu
4.zad
5.staw skokowy
6.udo
7.podbrzusze
8.nadgarstki
9.ramie
10.bark


W momencie kiedy prezentujesz psa przed sędziom, powinieneś mieć ringówkę, która umożliwi Ci kontrolę psa i lepsze jego prezentowanie. Gruba obroża powoduje skrócenie szyi. Natomiast ringówka powinna być cienka, tak by jednocześnie umożliwiała utrzymanie psa, kolor jej zgodny z umaszczeniem psa, a pętla na szyję powinna mieć takie zabezpieczenie by się nie rozchodziła ( „uciekała” przez głowę ) podczas prezentacji, np. ruchu.

Przednie łapy powinny być ustawione w taki sposób pod psem, by pokazać właściwe kątowanie ramienia i łopatki. Powinny być one postawione prosto pod ramieniem ani zbyt szeroko ani zbyt wąsko.

Tylne łapy natomiast muszą być tak ustawione by były w tej samej szerokości co przednie, a staw skokowy był prostopadle do podłoża.

Grzbiet powinien być prosty na całej długości i równoległy do podłoża. Ogon opuszczony naturalnie w dół.

Sędzia sprawdza pełne uzębienie każdego psa, dlatego musisz przyzwyczaić swojego pupila do tego by obca osoba mogła mu zaglądać do pyska. Niektórzy sędziowie mogą poprosić o zaprezentowanie uzębienia psa przez Ciebie, w takim przypadku, głowa psa powinna nieznacznie zostać skierowana w górę i mocno ale delikatnie jedną ręką należy trzymać dolną szczękę, a drugą ręką unieść wargi, by pokazać uzębienie. W momencie dotykania przez sędziego psa by sprawdzić i ocenić budowę jego, musisz kontrolować go w taki sposób by umożliwić jak najlepsze sprawdzenie umięśnienia. W przypadku samców sędzia sprawdza również, czy oba jądra normalnie się wykształciły i zeszły. Niektórzy sędziowie będą również sprawdzać po przez ucisk grzbietu i zadu psa, czy dobrze i solidnie stoi.

Następnie sędzia ocenia ruch psa, sprawdzając jego sprężystość, prawidłowość stawiania łap i wykrok. Aby ocenić psa w ruchu sędzia sprawdza prace tylnych i przednich łap – oglądając go od tyłu i przodu w linii prostej, a następnie krok widziany z boku w kłusie. Najczęściej sędziowie stosują trzy figury po których wystawca porusza się ze swoim psem. Należy pamiętać, że pies zawsze jest prezentowany po lewej stronie handlera, tak by zawsze był widoczny dla sędziego.




Gdy wszystkie psy w klasie są sprawdzone indywidualnie, sędzia zwykle zaczyna oceniać wszystkie razem by móc wybrać najlepszego psa w ruchu.

Bardzo ważną rzeczą w tym momencie jest indywidualna praca i przygotowanie Twojego psa - tak by znaleźć odpowiednią szybkość, która pozwoli go, pokazać w jak najlepszym ruchu z przodu, tyłu i z boku. Ruch psa powinien być szybki i energiczny tak by zaprezentować odpowiedni wysięg łap w kłusie, a także by ruch był płynny, a nie mozolący się. Zbyt wolne tempo może spowodować poruszanie się psa inochodem, tzn. że obie nogi po tej samej stronie poruszają się w tym samym kierunku jednocześnie.

Jak już wcześniej pisałam przygotowanie psa jest to czasem dość długi okres, w zależności od naszych chęci, a także predyspozycji samego psa. Czy się opłaca? musicie sami to ocenić jeżdżąc na wystawy – ja wiem, że mi sprawia dużą przyjemność możliwość dobrej prezentacji psa – nawet jeśli nie uzyska on żadnej lokaty. Poza tym o wiele przyjemniej patrzy się na psy dobrze zaprezentowane niż te co są piękne i byle jak wystawione.


[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum I Love Husky! Strona Główna -> Wystawy
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin